TikTok CEO’sundan ABD halkın çağrı: Anayasal hakkınızı koruyun, sesinizi duyurun!

TikTok’un genel müdürü, sosyal medya uygulamasının Amerika’da yasaklanmasına neden olabilecek bir yasa tasarısını durdurmak için doğrudan ABD’li kullanıcılara başvurdu.

Shou zi Chew, uygulamada yayınlanan bir video aracılığıyla halka seslendi.

“Hikayelerinizi paylaşmaya devam edin, arkadaşlarınızla paylaşın, ailenizle paylaşın, Senatörlerinizle paylaşın” dedi.

“YA AYRIL YA DA YASAKLAN”

Kullanıcılar duyurulduğu günden bu yana tasarıyı durdurmak için kampanya yürütüyordu ancak Çarşamba günü Temsilciler Meclisi üyeleri ezici bir çoğunlukla lehte oy kullandı.

Oylama şimdi Senato’ya gidiyor. Joe Biden şimdiden önlemleri destekleyeceğini belirtti.

Tasarının kabul edilmesi halinde TikTok’un altı ay içinde Çinli ana şirketi ByteDance’tan ayrılması ya da ABD’de yasaklanması gerekecek.

‘SENATÖR, BEN SINGAPURLUYUM’

TikTok’un ByteDance’tan ayrılmayı reddedeceğini doğrulamasa da, Bay Chew kullanıcılara tasarının “TikTok’un Amerika Birleşik Devletleri’nde yasaklanmasına yol açacağını” söyledi.

“Tasarının sponsorları bile amaçlarının bu olduğunu kabul ediyor” dedi.

2020 yılında dönemin Başkanı Trump, bir Amerikan şirketi tarafından satın alınmadığı sürece TikTok’u yasaklamaya çalıştı.

Çin hükümetinin TikTok’u milyonlarca Amerikalıyı gözetlemek için kullandığını iddia etmişti. Yasak hiçbir zaman yürürlüğe girmemiş olsa da tartışmalar devam etti.

BYTEDANCE İTİRAFTA BULUNMUŞTU

2022 yılında ByteDance, Batılı gazetecilerin IP adresleri üzerinden fiziksel konumlarını izlemek için TikTok’u kullandığını doğruladı.

2023 yılında ABD hükümeti çalışanlarının uygulamayı iş cihazlarında kullanmaları yasaklandı.

Ancak Chew video itirazında şunları söyledi: “Son birkaç yıldır verilerinizi güvende tutmak ve platformumuzu dış manipülasyonlardan uzak tutmak için yatırım yaptık.”

ABD’li senatörler tarafından sorguya çekildi ve Şubat ayında defalarca Çin Komünist Partisi ile bağlantısı olup olmadığı soruldu.

Sonunda ise “Senatör, ben Singapurluyum. Hayır.” şeklinde cevap verdi.

TikTok’un ana şirketi ByteDance Çinli girişimciler tarafından kuruldu ancak şirket hisselerinin %60’ının Çinli olmayan yatırımcılara ait olduğunu söylüyor.

‘HEPINIZI SEVİYORUM’

Son bir çağrıda bulunan Bay Chew, videoyu kullanıcılara “anayasal haklarınızı koruyun. Sesinizi duyurun” dedi ve Chew TikTok’un 170 milyon kullanıcısına gönderdiği videoyu “hepinizi seviyorum” diyerek bitirdi.

Çin hükümet sözcüsü Wang Wenbin, tasarının “adil rekabet ilkesi ve uluslararası ekonomi ve ticaret kuralları” ile çeliştiğini söyledi.

Olası yasağın Çin’in yabancı sosyal medya platformlarını yasaklamasından bir farkı olup olmadığı sorusuna Wenbin, Çin’in yabancı platform ve hizmetleri “Çin yasa ve yönetmeliklerine uyma temelinde” her zaman memnuniyetle karşıladığını söyledi.

ABD’nin TikTok’a yönelik tutumunun bir zorbalık eylemi teşkil ettiğini söyledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x